26 Ağustos 2014 Salı

'Pablo Picasso ve Guernica'sı

Pablo Ruiz Picasso'nun en ünlü eserlerinden biri olan ve yapıldığı dönemde yankı uyandıran tablosu 'Guernica'yı bilmeyen yoktur. Benim de hayranlıkla baktığım içerisine bir çok metafor gizlenen bu eserin hikayesini belki hala duymayanlar vardır diye paylaşmak istedim. Öncesinde tablo hakkında biraz bilgi edinelim. :)


Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937'de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası'na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937'de İspanya'daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur. Saldırı sırasında 250 ila 1.600 kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı.

İspanyol hükümeti, Paris'teki 1937 Dünya Fuarı kapsamındaki Modern Hayatta Sanat ve Teknik sergisinin İspanya'ya ayrılan bölümünde sergilenmek üzere, Pablo Picasso'ya büyük bir duvar resmi sipariş etti. O sırada gerçekleşen hava saldırısından etkilenen Picasso, saldırıdan sonraki 15 gün içinde bu duvar resmini tamamladı. Tablo ufak bir dünya turu kapsamında çeşitli ülkelerde sergilendi ve beğeni topladı. Böylece İspanya'daki iç savaşa diğer ülkelerin ilgisi de çekilmiş oldu. Guernica, savaş trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. Tablo zaman içinde, savaşın yarattığı trajedilerin anımsatıcısı, savaş karşıtı ve barış yanlısı düşüncelerin sembolü haline gelmiştir.
İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi işgali al­tındaki Paris'te Gestapo, Picasso'yu canından bezdiriyordu. Picasso'nun evinde 'Guernica'nın fotoğrafını gören subay "Bunu siz mi yaptınız?" diye sordu. Picasso'dan gelen cevap tarihe imzasını attı "Hayır efendim, siz yaptı­nız!"”İspanyol mücadelesi gericiliğin halka ve özgürlüğe karşı saldırısıdır. Benim bir sanatçı olarak bütün yaşamım gericiliğe ve sanatın öldürülmesine karşı sürekli mücadele ile geçti.” 

— Pablo Picasso —

Kaynak: tr.wikipedia.org    Görsel:www.oneonta.edu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder